Slavní světoví šéfkuchaři udílejí rady příští generaci

Každý má něco, co by rád sdělil své mladší verzi. Pro mnoho kuchařů je to jednoduše být opatrnější 4. září 2009, protože v ten den přišli o větší část palce.

Internetový portál thrilllist.com vyzpovídal skupinku slavných šéfkuchařů, kteří  se pohybují v oboru se všemi 10 prsty (povětšinou) nedotčenými, a zde jsou jejich rady, které by byli sami rádi dostali, když  byli na začátku své kariéry.

Tony Mantuano, Spiaggia, Chicago

"Je důležité se dívat na tradice a kulturu kvůli inspiraci. Podívejte se do minulosti, chcete-li se posunout kupředu. Jeďte strávit nějaký čas do oblasti, jejíž kuchyně vás zajímá. Naučte se techniky a postupy, kterými místní kuchaři modernizují své vlastní kulinářské tradice. Podívejte se, jak lidé skutečně žijí. Tato zkušenost se určitě promítne do vašeho jídla a pomůže vám získat jedinečný úhel pohledu."

Ludo Lefebvre, Petit Trois, Los Angeles

„Nejdříve se naučte používat nůž. Rychlost je klíčová, protože v kuchyni jsme všichni neustále v jednom kole.“

Mindy Segalová, Hot Chocolate, Chicago

"Mějte hlavu skloněnou, uši otevřené, a neztrácejte ze zřetele skutečnost, že se učíte řemeslo, jehož zvládnutí trvá celý život."

Jon Shook, Animal, Los Angels

"Choďte často na jídlo ven. Je důležité vidět, co vaří jiní. Je to trénink pro vaše chuťové buňky, ale také můžete získat inspiraci. To byla nejlepší rada, které se mi dostalo od mého prvního učitele, Michella Bernsteina (z Michy’s v Miami). "

Tim Love, Lonesome Dove, Dallas

"Naučte se co možná nejvíce od co možná nejvíce lidí. Nebojte se o budoucnost, jen žijte právě teď a tvrdě pracujte."

Vinny Dotolo, Animal, Los Angeles

"Bavte se. Dělejte si poznámky. Víc poslouchejte, míň mluvte. Cestujte. Utraťte všechny své peníze za jídlo, které vás zajímá. 100 krát se vám to vrátí."

Tyson Cole, Uchi/Uchiko, Austin

To, co děláme, je privilegium. Je to úžasné, a my se u toho bavíme, ale někdy nás to příliš pohltí. Můžeme zapomenout, že jsme tady proto, že máme nakrmit lidi a že můžeme vařit jen proto, že host zaplatí účet."

Josh Capon, Lure Fishbar, New York

"Tohle platí rovněž u všeho, co v životě děláte, ale mou radou, kterou bych si býval přál dostat je, abych se snažil z každého zážitku získat co nejvíc! Zpracujte ho, pište o něm, veďte si deník a neustále své zážitky znovu oživujte. Pro me, pokud jde o vaření, je dokonalým příkladem, když jsem byl na kulinářské škole a účastnil se 9 denního kurzu přípravy chleba. Myslel jsem si, že bych měl být schopen skočit do kuchyně a upéct bochník chleba, ale nešlo mi to a byl jsem z toho naštvaný. Na každé i sebemenší zkušenosti záleží! Pokud strávíte den v čtyřhvězdičkové kuchyni, jděte domů, otevřete diář, a zapište si vše, co jste viděli, cítili, čeho jste se dotkli, připravili, uvařili a jedli. Když se na to pak podíváte znovu, měli byste být schopni znovu to všechno prožít."

Brian Malarkey, Searsucker, San Diego

"Jeden moudrý šéfkuchař mi jednou řekl, ‘nepočítej haléře, které šetříš, počítej dolary, které vyděláš". Navíc, jde hlavně o důslednost a vytrvalost. Není to sprint, je to maraton. Načasujte si správné tempo."

Daniel Holzman, The Meatball Shop, New York

"Vždy se ptejte sami sebe, proč děláte něco tímto určitým způsobem. Všichni se můžeme naučit, jak věci dělat, ale pokud zjistíme taky proč, získáme značný náskok. A pamatujte, pokud to dobře nechutná, na ničem jiném už nezáleží. Chuť je na prvním místě."

Charlie Palmer, Aureole, New York

"Ať je vaším cílem naučit se vše o restauračním byznysu, ne jen to, co se děje za kuchyňskými dveřmi. Je to dynamický a robustní provoz. Čím více o něm budete vědět, tím úspěšnější budete jako šéfkuchař, manažer restaurace nebo provozovatel/majitel."

Michael Ferraro, Delicatessen, New York

"Trvá zhruba stejně dlouho stát se kuchařem, jako stát se lékařem. Chcete-li mít své jméno na plášti, musíte být připraveni trénovat a studovat ve správných zařízeních osm až deset let, než budete plně schopni spustit svoji vlastní show. Mám pocit, že dnešní absolventi kulinářských škol trochu předčasně touží provozovat své vlastní restaurace."

Jeff Michaud, Vetri Restaurants, Philadephia

"Myslím, že nejlepší radou, kterou byste mohli dát někomu, kdo začíná svou kulinářskou kariéru, je pravda. Budete pracovat dlouhé hodiny, obvykle více než 75 hodin týdně. Zmeškáte každé narozeniny: vaše i všech ostatních. Budete pracovat o každém svátku, víkendu, ztratíte přátele, protože oni nebudou chápat, proč tolik pracujete. Ale poznáte nové přátele ve vaší restauraci. Je to náročný obor, ale pokud si ho zamilujete, vrátí vám to."

Obrázek: depositphotos.com

Zatím nikdo nekomentoval

Přidat komentář

You must be Logged in to post a comment.